BOLU’DA NORMAL DOĞUM SEFERBERLİĞİ
15 Ağustos 2018

Anne adaylarını normal doğuma teşvik etmek amacıyla yürütülen faaliyetler kapsamında Bolu İl Sağlık Müdürlüğü Normal Doğum Seferberliği Projesi  başlatıldı.

Anne ve bebekte sezaryen olması gereken bir sağlık problemi yok ise öncelikli olarak normal doğum düşünülmelidir. Normal doğum, sağlıklı ve tabii olandır. Bu yönde anneler ve babaları gebelik öncesi ve sonrası konularında bilgilendiren, onlara en sağlıklı doğumun normal doğum olduğunu detaylarıyla aktaran Gebe Okullarımız aracılığı ile anne-baba adaylarına ulaşılabilinen Normal Doğum Seferberliği Projesi  başlatıldı.  

Proje kapsamında Gebe Okullarında “Gebelik dönemi, doğum süreci ve doğum sonrası yaşanabilecek süreç, gebelikte egzersiz, anne sütü ve emzirme, yeni doğan bebek bakımı, 0-3 yaş çocuk gelişimi” gibi pek çok değerli konuda eğitim verilirken aynı zamanda SMS yolu ile anne adayları  bilgilendiriliyor.  

Bolu İl Merkezinde İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesi, İzzet Baysal Devlet Hastanesi Kadın Doğum ve Çocuk Ünitesi ile Refika Baysal Toplum Sağlığı Merkezi olmak üzere 3 farklı kurumda ve aynı zamanda tüm ilçelerimizde hizmet veren Gebe Okulları kanalıyla anne-baba adaylarına gebelik ve sonrası pek çok konuda eğitim vermek, sağlıklı olanın normal doğum olduğuna dair gerekli bilgilendirmenin yapılması amaçlanıyor.  Ayrıca kurulan  “Gebe Timi” ile gebeliği tespit edilmiş annelerle sürekli iletişim halinde olunuyor.  

ÇALIŞAN ANNELER İÇİN MÜJDE

Gebe Okullarına, çalışan anne adaylarının da katılabilmeleri için, Bolu Valiliği’nin Olur’u ile, ilimizdeki tüm kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan anne adaylarının Gebe Okuluna devam ettikleri dört haftalık süre içerisinde haftanın bir günü iki saat izinli olacaklardır. Artık çalışan anne adaylarımız da izin sıkıntısı yaşamadan Gebe Okullarımızdan faydalanabilmektedirler.

BİR HATIRA DA SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNDEN

Proje kapsamında; Gebe okulu eğitimlerini tamamlayan annelere katılım belgeleri verilirken, doğacak bebeklere de hastane çıkışı takımı hediye edilerek hem aileye hem de bebeğe bir hatıra bırakılmış oluyor.

Aile hekimliklerini de “sürekli olarak uygulanmaya devam edecek olan Normal Doğum Seferberliği Projesine” dahil eden Bolu İl Sağlık Müdürlüğü; proje kapsamında Aile hekimliklerine kayıtlı tüm anne adaylarına ulaşarak eğitim verilmesini ve bilinçlendirme çalışmaları yapılmasını hedefliyor. 

  • normald (2).jpeg
  • normald (5).jpeg
  • normald (1).jpeg
  • normal d seferberliği (3).jpeg
  • normal d seferberliği (2).jpeg