overlay

EVİNİZDE ÖNLEMİNİZİ ALIN GÜVENLİ YAŞLANIN

Her zaman deneyim ve tecrübelerinden yararlandığımız yaşlılarımıza, sevgi ve saygıyı dile getirmek için tüm dünyada olduğu gibi Ülkemizde de her yıl 18–24 Mart "Yaşlılara Saygı Haftası" olarak etkinlikler yapılmaktadır.

Güvenli ve sağlıklı çevre önlemleri yaşlılık döneminde düşmelerin önlenmesinde en önemli faktördür. Düşme yaşlılar arasında görülen en sık yaralanma nedenidir. Yaşlı bireyler arasında başta kalça olmak üzere çeşitli kemik kırıklarıyla sonuçlanan düşmeler, hareketsizliği artıran ve yatağa bağımlılığa neden olan bir faktördür. Düşmelerin, yaşlılarda bağımsızlık ve güven kaybına neden olabileceği de bilinmektedir. Yapılan çalışmalarda, düşme nedenli kırıkların neredeyse tamamının ev içerisinde gerçekleştiği ve düşmelerin en fazla merdiven, sandalye, paspas ve yer döşemesinin uygunsuz olması nedeniyle gerçekleştiği tespit edilmiştir.

Her yeni günde sağlıklı ve güvenli yaşamak için;‘’düşmenin ve ev kazalarının önlenmesi” gereklidir.

Düşme riskini arttıran faktörler:

*Kaygan zeminler,zemindeki dağınık nesneler,

*Emniyetsiz banyo ve tuvaletler,

*Kapı eşikleri ve paspaslar,

*Işıklandırması yetersiz odalar ve merdivenler

*Hastalık ve kullanılan ilaç sayısının artması

*kas kuvvetinin, yürüme yeteneğinin ve fonksiyonel performansın azalması

*güven kaybının oluşması

Yaşlılık döneminde konut yaşlı bireylerin ihtiyacına uygun olarak düzenlenmelidir.

Yaşlılarımızın yaşadığı ortamları güvenli hale getirmek için alınacak küçük önlemler arasında; kaymayan paspas veya yer döşemesi seçimi, tutamaklı merdiven, görme derinliğinde algılama bozukluğuna yol açmayacak desenli halı-kilim kullanımı, yeterince aydınlatılmış yaşam alanları, rakamları kolayca seçilebilen telefonlar ve kolayca görülebilecek acil telefon numaraları yerleştirilmesi yer almaktadır.

Afis-1.jpg