overlay

RAHİM AĞZI KANSERİ KADERİNİZ DEĞİL !!

Kendinize 10 dakika ayırın Rahim Ağzı Kanserinden korunun. 

     Serviks ( rahim ağzı)  Kanseri ; Dünya  genelinde 45 yaş altı kadınlarda en sık görülen 2. kanser türü olup meme ve akciğer kanserlerinden sonra kanser nedenli ölümlerde 3. sıradadır.Dünya çapında 2 dakikada bir, bir kadın serviks kanserinden ölmektedir.  Tarama programları, serviks kanserinin azalmasında önemli bir etkiye sahip olmasına rağmen hala kadınlar bu kanser nedeniyle ölmektedir. Serviks kanseri Türkiye'de en sık görülen 8. kanser türüdür. Sık görülen bir kanser türü olmasının yanında en önemli özelliği; erken evrede tespit edilebilmesi ve tedavi edilebilmesidir. Bu nedenle toplum tabanlı taramaları yaygınlaştırmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla Ocak ayı Serviks  ( rahim ağzı)  kanser  ayı olarak belirlenmiştir.

                 

    Serviks kanseri önlenebilir bir hastalıktır.  

Sigara kullanıyorsanız, adet arası ve cinsel ilişkiden sonra lekelenme şeklinde kanamalar oluyorsa, sürekli olarak sarı  renkte veya kirli akıntınız varsa, menapoz sonrası dönemde ortaya çıkan herhangi bir kanamanız varsa ;      

 Ya da sadece KADIN olduğunuz için, Smear/HPV  testi yaptırmalısınız.  

UNUTMAYIN!

   Rahim ağzı (Serviks) kanseri erken dönemde bulgu göstermeyebileceğinden kanserin erken belirlenmesinde HPV/ PAP smear  önemli bir testtir.

5 yılda bir yaptırılan HPV TESTİ RAHİM AĞZI KANSERİNDEN KORUNMAK İÇİN EN İYİ YÖNTEMDİR.

HPV TESTİ YAPTIRMAYA GELİ RKEN,

• Adet olmamalısınız

• Testten en az 2 gün önce hazne yıkanmamış ya da hazneye ilaç, krem, jel

gibi herhangi bir madde uygulanmamış olmalı.

• Testten önceki 2 gün boyunca cinsel ilişkide bulunmamış olmalısınız.

        Bu nedenle;  Bakanlığımızın  başlattığı bu tarama  programı Aile Hekimliklerinde ve KETEM (Kanser Erken Tanı ve Eğitim Merkezi) de ücretsiz yapılmaktadır.  Papsmear /HPV Testi içinTüm 30-65 yaş arası cinsel aktivitesi olan  kadınlarımızı bu merkezlere davet ediyoruz.