overlay

26 HAZİRAN “ ULUSLARARASI UYUŞTURUCU KULLANIMI ve KAÇAKÇILIĞI İLE MÜCADELE GÜNÜ”

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 1987 yılında, uyuşturucu kullanılmayan sağlıklı bir toplum hedefine ulaşmak, uyuşturucu ile mücadele konusunda uluslararası alanda eylem ve işbirliğini güçlendirmek amacıyla 26 Haziran tarihini "Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü" olarak kabul etmiştir.

Bağımlılık yalnızca bazı gruplara özgü bir problem olmayıp tüm toplumu ilgilendirmektedir. Bu sebeple bağımlılık ile mücadelenin toplumun her kesimi tarafından topyekûn bir seferberlik anlayışıyla ve süreklilik arz eden bir yapıda sürdürülmesi gerekmektedir. Bağımlılık sadece bir halk sağlığı problemi değil; kamusal, hukuki, iktisadi, idari ve adli boyutlarıyla çok yönlü bir sorundur.

Bu amaca hizmet etmek için Refika Baysal Sağlıklı Hayat Merkezinde Bağımlılık Danışmanlık Birimi (Tütün-Uyuşturucu-Teknoloji Bağımlılığı) oluşturulmuştur. Halkımıza ücretsiz destek hizmeti verilmektedir.

Ülke genelinde hizmet veren ALO 191Uyuşturucu İle Mücadele Danışma ve Destek Hattı, uyuşturucu ile ilgili danışma ve destek hizmetlerinin doğrudan verildiği, kişiye uygun gerekli yönlendirmelerin yapıldığı, bu anlamda vatandaşların uyuşturucuyla mücadele kapsamında danışmanlık hizmeti alabilecekleri bir danışma ve destek hattıdır.

Bolu İzzet Baysal Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi AMATEM birimi Alkol ve Madde kullanım bozukluğu olanların başvurdukları, ayaktan tedavilerinin yapıldığı ve gerekirse yatış planının yapıldığı Bolu ve çevre illere hizmet veren bir merkezdir.  

  Dünya genelinde yaşanan Pandemi sebebiyle 26 Haziran Dünya Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığıyla Mücadele Günü kapsamında kısıtlı gerçekleştirilen etkinlikler ile farkındalık oluşturmak istedik. Tüm halkımızı daha parlak bir gelecek için bağımlılıkla hep birlikte mücadele etmeye davet ediyoruz.