overlay

Havanı Koru

31 MAYIS DÜNYA TÜTÜNSÜZ GÜNÜ

 

Dünya Sağlık Örgütü tarafından tütün ürünü kullanımının sağlık ve diğer zararları konusunda toplumda farkındalık oluşturmak amacıyla 31 Mayıs günü “Dünya Tütünsüz Günü” olarak ilan edildi.

4207 sayılı (Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında) Kanun amacı; kişileri ve gelecek nesilleri tütün ürünlerinin zararlarından, bunların alışkanlıklarını özendirici reklam, tanıtım ve kampanyalarından koruyucu tertip ve tedbirleri almak ve herkesin temiz hava soluyabilmesinin sağlanması yönünde düzenlemeler yapmaktır.

31 Mayıs “Dünya Tütünsüz Günü” dolayısı ile İl merkezi ve ilçelerimizde tütün ürünlerinin zararlarına dikkat çekmek amacıyla planlanan tüm eğitim ve etkinliklerimiz dünya genelinde yaşanan Pandemi sebebi ile yapılamamıştır. İl genelinde tütünle mücadele çalışmaları, kararlılıkla ve güçlendirilerek devam etmektedir.

Sigara kullanımı ile mücadelemiz İl merkezinde 4 adet Sigara Bırakma Polikliniği ile sürdürülmektedir. Bu poliklinikler; Refika Baysal Toplum Sağlığı Merkezi, Bolu Ketem Birimi, İzzet Baysal Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi ve Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde hizmet vermektedir. Ayrıca Göynük (09.07.2019 tarihinde) ilçemizde Sigara Bırakma Polikliniği hizmete açılmıştır.

İşletmelerde kapalı alanlarda tütün ve tütün ürünlerinin kullanılmaması kuralına riayet edilip edilmediğinin yapılan denetimlerle kontrolü sağlanmakta ve uymayan işletmelere İdari Para Cezası uygulanmaktadır. Ayrıca İl Emniyet Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü ve Belediye Başkanlığı personellerinden oluşturulan ekiplerimiz her gün düzenli olarak İl genelinde ve İlçelerimizde titizlikle denetimlerine devam etmektedir.

Denetimlerimizde vatandaşlarımıza; 4207 sayılı kanun ve pasif etkilenim konuları ile ihlale şahit olunması durumunda ALO 184 SABİM, Yeşil Dedektör Mobil uygulaması, 112 nolu telefon numaralarına derhal şikâyette bulunabilecekleri anlatılmaktadır. Ayrıca sigara bırakmak isteyenlere ALO 171Sigara Bırakma Danışma Hattı’nı (7 gün 24 saat, sigara bırakma konusunda uzman danışmanlar tarafından canlı destek sağlanarak) aramalarına yönelik bilgilendirmeler yapılmaktadır.

Bolu İl Sağlık Müdürlüğü olarak Mücadelemize tüm halkımızı davet ediyoruz.

            Bilgilerinize arz ederim.