overlay

KANSER

                                                   KANSER   

               Kanser dünyada ve ülkemiz de  ölüm sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada gelen önemli bir toplum sağlığı problemidir. Dünya genelinde yaklaşık 6 ölümden biri, ülkemizde ise her 5 ölümden biri kanser nedeniyle gerçekleşmektedir.  Erkeklerde en sık görülen kanser akciğer ve prostat iken, tütüne bağlı kanserler erkeklerde önemini korumaya devam etmektedir.

               Kadınlarda en sık görülen meme kanseri, her 4 kadın kanserinden biri olmaya devam etmektedir.

              Kanserin nedenleri arasında ise, tütün kullanımı, fazla kilolu veya obez olmak, meyve ve sebzeden fakir beslenme, yetersiz fiziksel aktivite ve alkol kullanımı gelmektedir.

               Büyük çoğunluğu önlenebilir bir hastalık türü olan kanserle mücadelede ana hedefin  “Kansere bağlı erken ölümlerin engellenmesiyle beraber kanser tanısı alanlarda yaşam oranlarının ve yaşam kalitesinin arttırılmasıdır.” Bu amaçla,  KETEM  (Kanser Erken Teşhis ve  Eğitim Merkezi) ve aile hekimliğin de yaş gruplarına göre ücretsiz kanser taramaları yapılmaktadır.

  • 30-65 yaş kadınlarda 5 yılda bir rahim ağzından sürüntü örneği alınması,
  • 40-69 yaş kadınlara meme kanserinde erken teşhis için mamografi çekilmesi ve
  • 50-70 yaş kadın ve erkeklerde kalın bağırsak kanserinde erken teşhis için dışkıda gizli kan testi yapılmaktadır.

             Bolu KETEM 2009 yılından bu yana İzzet Baysal Devlet Hastanesinin bahçesindeki hizmet binasında ücretsiz kanser taramalarına donanımlı personeli ile halen devam etmektedir.

            İlimizde 2019 yılında KETEM  (Kanser Erken Teşhis ve  Eğitim Merkezi)’ne  4639 kişi başvurarak kanser taraması yaptırmıştır.

             KETEM ve  Aile Hekimliğinde  yapılan kanser taramaları sonrasında şüpheli görülen,  meme kanseri taramasında 202, Serviks kanser taramasında 163, Kolon kanser taramasın da  187 kişi Abant İzzet Baysal Üniversitesi İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesin de bulunan Tarama Sonrası Teşhis Merkezimize yönlendirilmiş, gerekli tedavilere başlanması sağlanarak takipleri yapılmıştır.

            Sağlık Müdürlüğü olarak amacımız, tüm kadınlara ulaşmak bu nedenle, çalışan bayanlarımız için KETEM cumartesi günleri de hizmet vermektedir. Aile hekimleri ile işbirliği yapılarak merkez ve ilçe köylerimizdeki kadınlarımız için de mobil kanser tarama aracı ile hizmet vermekteyiz.

Çünkü, kadınlarımız bizim için değerlidir. Sağlıklı nesiller sağlıklı kadınlarla olur..

                           “UNUTMAYIN ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR”