overlay

Ekim Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı

Meme Kanseri tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadınlarda en sık görülen kanserdir. Ülkemizde kanser olan her 4 kadından biri meme kanseridir. Erken evrede tespit edilmesi mümkün olan ve erken evrede tespit edildiğinde iyileşme şansı yüksek olan bu kanser ile mücadelede kadınların bilgilendirilip bilinçlendirilmesi önem arz eder.  2004 yılından beri kadınlarda meme kanserinin erken teşhisinin öneminin ve meme kanseri farkındalığının vurgulanması amacıyla Ekim ayı tüm dünyada ve ülkemizde meme kanseri bilinçlendirme ve farkındalık ayı olarak belirlenmiştir.

Meme  kanserinin  belirtilerini;  memede ele gelen  kitle, ağrı, meme başında akıntı, kitle olan memenin yukarıda, dik ve dolgun olması, meme derisi üzerinde ödem ve portakal kabuğu görünümü, deride kızarıklık, ülserasyon, pullanma, meme başında sonradan olan içe çökme, komşu lenf bezlerinde büyüme, bir memenin anormal şekilde diğerinden büyük olması şeklinde sayabiliriz.

Korunmada ise yapılacaklar,  düzenli  beslenme  , fiziksel aktivite, doğumdan sonra en az 1 yıl bebek emzirilmesi, 20 yaş üzerindeki tüm bayanların her ay kendi kendine meme muayenesi yapması  ve 40 yaş üzeri her bayanın da iki yılda bir kez mamografi çektirmesi kanserden korunmada etkili rol oynamaktadır.

İllimizde, Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi’nde (KETEM)Ulusal Meme Kanseri tarama standartları çerçevesinde 40- 69 yaş arası kadınlara 2 yılda bir mamografi çekilmektedir. Ayrıca KETEM de rahim ağzı kanser taraması ve kolon kanser taramaları da yapılmaktadır.

Unutmayın ; Kendi Kendine Meme Muayenesi Hayat Kurtarır.