overlay

HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ 1-7 NİSAN KANSER HAFTASI

Kanser , dünyada ve ülkemizde sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklardan sonra ikinci sırada gelen önemli bir toplum sağlığı problemidir. Dünya genelinde giderek artan bir sağlık problemi olan kanser, toplumlarda önemli bir sosyoekonomik yüke , bireylerde de maddi manevi kayıp ve zorluklara yol açmaktadır. Kanser %90 oranında çevresel, %10 oranında ise kalıtsal genetik faktörlere bağlı olarak  oluşmaktadır. Çevresel faktörler arasında da tütün ürünlerinin kullanımı, sağlıksız beslenme, obezite, alkol ve enfeksiyonlar  ilk sıralarda yer almaktadır. Kanserin önemli bir kısmının önlenebilir olması, tedavi ve teşhis olanaklarının giderek artması ve yapılacak taramalar ile  erken teşhis imkanlarının olması kanserle mücadele için yapılan çalışmaları önemli kılmaktadır. Kansere karşı alınacak önlemlerde temel ilke, kansere sebep olan etkenlerden kaçınılması ve hastalığın erken teşhis edilmesidir.

Bu nedenle bireylerin kanser konusunda bilinçlendirilmeleri kanserin kontrolünde önemli rol oynamaktadır. Dünya Sağlık Örgütü’nün kanserin erken belirtisi olarak kabul ettiği yedi uyarı işareti dikkate alınmalıdır.


1-İdrar yapma ve dışkılama alışkanlıklarında değişmeler,
2-Kapanmayan yaralar
3-Anormal ve beklenmedik kanama, akıntı,
4-Memede ve vücudun başka bir yerinde kitle,
5-Hazımsızlık ve yutma güçlüğü,
6-İnatçı öksürük,
7-Siğil ve benlerde değişme.

Bu belirtilerden birini 15 gün süre ile kendisinde hisseden kişinin hemen bir sağlık kuruluşuna başvurması gerekmektedir.

Ketem (Kanser Erken Teşhis ve Eğitim Merkezi)’de, Aile Sağlığı Merkezlerinde kanser taramaları yaş gruplarına göre ücretsiz yapılmaktadır.

  • 30-65 yaş kadınlarda 5 yılda bir rahim ağzından sürüntü örneği alınması,
  • 40-69 yaş kadınlara meme kanserinde erken teşhis için mamografi çekilmesi ve

50-70 yaş kadın ve erkeklerde kalın bağırsak kanserinde erken teşhis için dışkıda gizli kan testi yapılmaktadır.

Kanserden korunma, kanserin tedavisinden daha önemli bir husustur.

 Korunmada; başta sigara ve alkol olmak üzere, kanser yapıcı çevresel etkenlerden uzak durmak önemlidir. Bunun dışında düzenli spor yapmak, aşırı güneş ışığından sakınmak, özellikle meyve ve sebze ağırlıklı, posalı bir diyet uygulamak ve doğal gıdalarla beslenmek kanser sıklığını azaltabilir.   

Erken teşhisin bu kadar önemli olduğu bir hastalık için zaman kaybetmeye değmez, korkuyla yaşanmaz!”