overlay

SAĞLIK İL MÜDÜRLÜĞÜ MART AYI KOLON KANSERİ FARKINDALIK AYI BİLGİ NOTU

Bağırsak  (Kolorektal)  kanseri;  dünyada ve ülkemizde kadınlar ve erkeklerde en sık görülen kanser türleri arasında yer almaktadır. Ülkemizde en sık görülen ilk 5 kanser türü arasında olmasına rağmen, uygulanan tarama programı ile erken evrede teşhis edilerek kolon kanserinin tedavisinde başarılı sonuçlar almak mümkündür.Bu sebeple, taramanın önemini vurgulamak kolon kanserinin erken teşhisle önlenebilir bir hastalık olduğu hakkında toplum farkındalığı yaratmak amacıyla 2000 yılından beri her yıl mart ayı kolon kanseri farkındalık ayı olarak anılmaktadır.

Kalın bağırsağın (kolon ve rektum bölümü) polip ve kanserleri çoğu kez iyice büyüyene kadar belirti vermez. Ancak tarama programları ile erken dönemde kanserleri saptamak ve tedavi etmek mümkündür. Bağırsak alışkanlığında değişiklikler olması (ishal veya kabızlık), büyük abdeste kan görülmesi, büyük abdest yapılamaması, gaz çıkarılamaması, hızlı kilo kaybı ve yorgunluk hissi gibi belirtilerle kendini gösterir. Kalın bağırsak kanserine yakalanmamak için , sigara ve alkol içilmemeli, bol miktarda sebze meyve tüketilmeli fazla yağlı gıdalardan, kızarmış  yanmış ve ızgara da pişirilmiş etlerden uzak durulmalı, fiziksel aktiviteye önem verilmelidir.

Bu nedenle,  50-70 yaş arasındaki kadın ve erkeklerin mutlaka bu tarama programına katılarak iki yılda bir dışkıda kan testini yaptırmalıdırlar. İlimiz de ise bu test KETEM de (Kanser Erken Teşhis ve Eğitim Merkezi)  ve aile hekimliklerinde ÜCRETSİZ yapılmaktadır.

             

                              Unutulmamalıdır ki;  erken teşhis hayat kurtarır!