overlay

Bolu İl Sağlık Müdürlüğü ve Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında “Tarayalım Obeziteyi Hayatımızdan Çıkaralım Projesi” protokolü imza töreni düzenlendi.

Bolu İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammed Emin Demirkol ve Bolu Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe tarafından imzalanan protokol ile; Bolu İl Sağlık Müdürlüğü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde Merkezde bulunan 28 ortaokulda öğrenim gören 10.312 öğrenciye; Merkez Toplum Sağlığı Merkezi tarafından sağlıklarını korumak amaçlı sağlıklı beslenme ve hareketli hayat ile ilgili bilgiler verilmesi, obezite taramalarını yaparak sorun bulunan öğrencilerin risk gruplarına göre aile hekimliklerine, diyetisyene ve gerekirse çocuk endokrin uzmanına yönlendirilmesi, çocuklarda şişmanlık gelişiminin önlenmesi için erken yaşlardan itibaren doğru beslenme alışkanlıklarının kazandırılması, fiziksel aktivitenin teşvik edilmesi varsa eşlik eden sorunların tedavisi ile ileride oluşabilecek rahatsızlıkların önüne geçilmesine ve sağlıklı bireylerin yetişmesine katkı sağlaması amaçlanmıştır.


Bolu İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Merkez Toplum Sağlığı Merkezi tarafından oluşturulan sağlık ekiplerince Bolu merkezde belirlenen ortaokullarda eğitim öğretim gören öğrencilere sağlıklı beslenme ve hareketli hayat konusunda bilgiler verilip, öğrencilerin obezite taramaları yapılarak, sorun tespit edilen öğrencilerin takip ve tedavileri gerçekleştirilecek.

obezite tarama (2).JPG
obezite tarama (3).JPG