overlay

4 ŞUBAT 2019 DÜNYA KANSER GÜNÜ

Kanser dünyada ve ülkemizde  ölüm sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada gelen önemli bir toplum sağlığı problemidir. Dünya genelinde giderek artan bir sağlık problemi olan kanser, toplumlarda önemli bir sosyoekonomik yüke, bireylerde de maddi manevi kayıp ve zorluklara yol açmaktadır. Bunun yanı sıra kanserin önemli bir kısmının önlenebilir olması bu konuya verilen önemin de  giderek artmasına yol açmıştır.

            Ülkemizde her bir yıl için yaklaşık 164 bin kişiye kanser teşhisi konulmaktadır. Erkeklerde en sık görülen kanser akciğer ve prostat iken, tütüne bağlı kanserler erkeklerde önemini korumaya devam etmektedir.

           Kadınlarda en sık görülen meme kanseri, her 4 kadın kanserinden biri olmaya devam etmektedir. Bir yıl içinde yaklaşık 17.000 kadına meme kanseri teşhisi konulmuştur.

           Büyük çoğunluğu önlenebilir bir hastalık türü olan kansere karşı kişilerin bilinçlendirilmesi ve sağlıklı yaşam davranışı kazandırılması amacıyla her yıl “ 4 Şubat Dünya Kanser Günü “ olarak belirlenmiş olup  bu kapsamda her yıl 4 Şubat’ta farkındalık etkinlikleri yapılmaktadır.

          Kanserle mücadelede ana hedefin  “Kansere bağlı erken ölümlerin engellenmesiyle beraber kanser tanısı alanlarda yaşam oranlarının ve yaşam kalitesinin arttırılmasıdır.”Bu amaçla, tüm halkımızı KETEM’e (Kanser Erken Teşhis ve  Eğitim Merkezi) ve aile hekimliğine ücretsiz kanser taramalarını yaptırmak  için davet ediyoruz.

                   “UNUTMAYIN ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR”

                                                                                            SAĞLIK İL MÜDÜRLÜĞÜ