Bolu İl Sağlık Müdürlüğü

Sağlık Bakanlığı
Bolu İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

4 ŞUBAT DÜNYA KANSER GÜNÜ

Güncelleme Tarihi: 06/02/2018

      Kanser dünyada ve ülkemizde  ölüm sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada gelen önemli bir toplum sağlığı problemidir. Dünya genelinde giderek artan bir sağlık problemi olan kanser, toplumlarda önemli bir sosyoekonomik yüke, bireylerde de maddi manevi kayıp ve zorluklara yol açmaktadır. Bunun yanı sıra kanserin önemli bir kısmının önlenebilir olması bu konuya verilen önemin de  giderek artmasına yol açmıştır.

         Kanser oluşumunun %90-95’inde çevresel etkenler sorumludur. Kötü beslenme, fiziksel aktivite azlığı, tütün, alkol kullanımı, güneş ışığının zararlı etkilerine maruz kalma gibi kanser oluşumunda etkisi olan çevresel etkenlerin kontrol altına alınmasıyla kansere yakalanma oranı azalacaktır. Dolayısıyla sağlıklı yaşam davranışları ile kansere karşı korunulabilmekte ve tarama programları sayesinde erken teşhis konularak bireylerin yaşam süreleri uzatılabilmektedir.

        Ülkemizde meme ,kalın bağırsak ve rahim ağzı kanserleri için Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM) de ve  Aile Hekimliklerinde  ücretsiz kanser  tarama programları yürütülmektedir.

        Büyük çoğunluğu önlenebilir bir hastalık türü olan kansere karşı kişilerin bilinçlendirilmesi ve sağlıklı yaşam davranışı kazandırılması amacıyla her yıl “ 4 Şubat Dünya Kanser Günü “ olarak belirlenmiş olup  bu kapsamda her yıl 4 Şubat’ta farkındalık etkinlikleri yapılmaktadır. 

                                                                                         SAĞLIK İL MÜDÜRLÜĞÜ