BOLU İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ

BOLU’DA SAĞLIKÇILAR VE HALK KANSERİ BALONLARLA UÇURDU…

GÜNCELLENME TARİHİ: 04/04/2017

BOLU’DA SAĞLIKÇILAR VE HALK KANSERİ BALONLARLA UÇURDU…

          1-7 Nisan Ulusal Kanser Haftası Etkinlikleri kapsamında; 03.04.2017 Pazartesi günü, Bolu İli Hemşirelik Komitesi, Bolu Sağlık Spor Kulübü Derneği ve Bolu İl Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından organize edilen sağlıkçılar arası futbol turnuvasında; “KANSERİ BALONLARLA UÇURUYORUZ…”  etkinliği düzenlendi. Bolu Belediyesi Başkan yardımcısı Zerrin BİÇEN, İl Sağlık Müdürü, sağlık kurumları yöneticileri, futbolcular, basın ve halkın katılımıyla gerçekleştirilen etkinlikte, Bolu İli Hemşirelik Komitesi üyesi ve Bolu Sağlık Spor Kulübü Derneği Başkanı Hemşire Emine ÖZDOĞAN “KANSER” konusunda konuşma yaptı ve konuşmasında Özdoğan;

Türkiye'de özellikle meme kanseri, rahim ağzı kanseri ve bağırsak kanserinin erken tanısı konusunda ulusal tarama programlarının olduğunu,

  • 30-65 YAŞ KADINLARDA 5 YILDA BİR RAHİM AĞZINDAN SÜRÜNTÜ ÖRNEĞİ ALINMASI,
  • 40-69 YAŞ KADINLARIN MEME KANSERİNDE ERKEN TEŞHİS İÇİN MAMOGRAFİ ÇEKİLMESİ ve
  • 50-70 YAŞ KADIN VE ERKEKLERDE KALIN BAĞIRSAK KANSERİNDE ERKEN TEŞHİS İÇİN DIŞKIDA GİZLİ KAN TESTİ YAPILMASININ KANSERİN ERKEN TEŞHİSİNDE ÖNEMLİ YER ALDIĞINI BELİRTTİ.

BU TESTLERİN; KETEM’DE, AİLE SAĞLIĞI MERKEZLERİNDE VE TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZLERİNDE ÜCRETSİZyapıldığını söyledi ve halkımızı Tarama Testlerini yaptırmaya davet etti.

Bolu İl Sağlık Müdürü ve Halk Sağlığı Müdürü Sayın Dr. Seraceddin ÇOM da konuşmasında; bazı kanser türlerinin ve hastalıkların (kalp-damar, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, depresyon vs)  önlenmesinde Fiziksel aktivitenin insan hayatındaki öneminden bahsetti. Ayrıca ÇOM, sporcuları turnuvaya katıldıkları hem kendi sağlıkları hem de topluma hareketli hayat konusunda örnek oldukları için tebrik etti.

Son olarak da, tüm sporcular, anneler, çocuklar, babalar, öğrenciler hep birlikte Dr Esra UCA’nın verdiği startla “kanser balonları” uçuruldu.

“Sağlık personeli ve halk el ele, kanser sana güle güle”IMG_2746.JPGBize Ulaşın

Bolu İl Sağlık Müdürlüğü
Borazanlar Mah. Hattat Emin Barın Cad.No:58 BOLU
Tel: (0374) 215 03 40
e-mail: bolu@saglik.gov.tr
kep: boluilsaglikmudurlugu@hs01.kep.tr